Otroška hrana

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. nov 2008 18:06

Na tvojem mestu bi dojila čim dlje, z uvajanjem goste hrane se pri štirih mesecih res ne mudi! Kot je napisala matilda, pri izbiri hrane za dojenčka ne smeš gledati na težo, temveč na starost otroka - na (ne) zrelost prebavnega sistema.

Prilepila ti bom link o uvajanju goste hrane, hkrati pa ti toplo priporočam, da dojiš čim dlje. V materinem mleku je vse, kar štirimesečnik potrebuje.

 

http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/d

tulka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

5. nov 2008 18:35

kruh?? pa 10 kg? u it mater sej je res da še nimam svojih otrok, sam vseen, glede na to da bi se pri teh mesecih otroke naj dojilo .. sm mamo gledla ko je bla sestra dojenček je skos delala neke stvari iz sadja. bannanna

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

5. nov 2008 20:57

No, iz izkušnje povem, da se priporočila pediatrov skozi čas spreminjajo. Razlika med mojima je sedem let in pri mlajši hčerki so bila napotila za uvajanje goste hrane bistveno drugačna kot pri sinu. V glavnem je šlo pa takole - oba sem dojila, pri štirih mesecih začela dodajati najprej sokove po žličkah (surov korenček in sadje po vrsti, kot je zorelo; pri hčeri smo celo z jagodami začeli, ker so bile ravno na vrtu in ni bilo nobenih reakcij) Pri šestih mesecih sem nato začela uvajati zelenjavo, doma skuhane in spasirane zelenjavne juhice, od stročnic samo mladi grah. Sledile so, z zamikom slabega meseca, sadne kaše, ravno tako doma pripravljene (speštana banana, jabolko... redko, vendar tudi z dodatkom kakšnega bebi keksa - tiste prav za dojenčke) Tam nekje pri osmih smo poskusili krompir in riž, in do enega leta postopno vso drugo hrano, tudi kruh in šele po dopolnjenem prvem letu starosti tudi kravje mleko. Kašice tipa čokolino sem jima začela dajati nekje okoli osmega meseca, pripravljala pa sem jih z adaptiranim mlekom, ker sem nekje prebrala,da kravje mleko ni primerno zaradi strukture mlečnih molekul, ki jih tako mlada prebavila ne prebavijo. Meni se je tak način obnesel. NIsmo imeli nobenih alergij pa tudi okusov sta se otroka navadila različnih, tako da tudi danes nimamo težav z izbirčnostjo. Kot rečeno, se pa napotki pediatrov spreminjajo in včasih se je res težko znajti... Irena

anitab  

član od: 28.10.2007

sporočila: 15

5. nov 2008 22:20

Najprej začni z zelenjavo....vsaj jaz sem začela,ker so rekli da če daš najprej sadje se navadi na sladko in pol težko sprejema zelenjavo. Jaz sem začela s korenjem,brokolijem,cvetačo,papriko,krompirjem. No pa še ena "cvetka" za une k bi dojile ful dolg. Kolegica babica je tretjega otroka dojila do skor devetega meseca,samo dojila nič druzga. Je mislna kolk ji bo dobr naredila...Pol pa tmala ni hotla nič jest,sploh ni znala požirat,se je samo davla pa nič ji ni blo všeč.Je rekla da nkol več tko. Moje mnenje je da je kombinacija dojenje plus hrana najbolš. Dojenje zjutraj in zvečer,vmes pa hrana. anitab

darja2  

član od: 29.9.2006

sporočila: 249

5. nov 2008 22:30

Jaz tudi mislim, da je en tiskarski škratek skočil vmes ali pač ne? Moj sinek je star skoraj 8.mesecev pa ima komaj 8 kil in pol. Da bi jih pa pri 4. mesecih imel 10. Uf. Svetujem ti, da mu kruha ne dajaj še. Jaz sem mu komaj zdaj malo začela dajat skorjico, da si malo brusi dlesni, ker ga tako zobki matrajo. Drugače pa definitivno zelenjavne kašice s pikico olivnega olja. Bučke, korenje, koleraba, cvetača, špinača.... darčika

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. nov 2008 22:55

No, moj fantič je bil pri štirih mesecih težak 9 kil in pol (sem šla preverit). Polno dojen, brez dodajanja. Zakaj? Ker je že v startu imel nekaj prednosti: pri rojstvu je bil težak 4320 g in potem vsak mesec dobil malo več kot kg. Tako da jaz kar verjamem, da ima toliko kil. Hčerki sem začela dodajati hrano pri 5,5 mesecih, a on je bil lačen že prej, pri 4,5 mesecih. Dejansko lačen. Neutolažljiv. Začela sem uvajati hrano (najprej sok, potem banano), pojedel je pol banane in bil v momentu vesel in zadovoljen. Nikoli ne bom pozabila tistega hvaležnega pogleda (in mojega olajšanja, ker sem ugotovila, kaj mu manjka). Na to, da me je potem pediatrinja dobesedno nadrla, kaj si mislim, pa že dodajam, "a sem mislila, da je otrok lačen", se nisem ozirala. Moj otrok je potreboval "konkrretno" hrano, ker mleko ni bilo več dovolj. Nasvet? Kupi revijo Mamina paparica - notri imaš kup nasvetov strokovnjakinj, kako postopoma uvajati okuse. Meni je bila v veliko pomoč. Drug nasvet: če dojiš, doji še naprej in zraven še kaj dodajaj. Jaz sem recimo dopoldan dala nekaj sadnega (banana, jabolko, breskev ipd. posamezno ali kombinacijo, zdaj je na voljo kaki), kosilo je bilo zelenjavno (korenček, cvetača, brokoli, koleraba, bučke, kasneje krompir), zvečer pa mlečno kašico, če otrok prenese (sin ni, hči pa). Vmes sem dojila. Zdaj je zdrav triletnik in čisto normalne kilaže. Aja, kruha pa ne dajaj zaradi glutena. Šele po šestem mesecu. Atina

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. nov 2008 22:58

anitab je napisal/a:
No pa še ena "cvetka" za une k bi dojile ful dolg. Kolegica babica je tretjega otroka dojila do skor devetega meseca,samo dojila nič druzga. Je mislna kolk ji bo dobr naredila...Pol pa tmala ni hotla nič jest,sploh ni znala požirat,se je samo davla pa nič ji ni blo všeč.Je rekla da nkol več tko. anitab

anitab,

saj ni nihče svetoval, naj izključno doji, dokler more... Saj vendar dojiš (če le lahko) še lep čas potem, ko si začel z uvajanjem goste hrane. Sicer pa se ne da vedno splanirat, koliko časa boš dojil - navadno se prilagodiš otroku. Sama sem mislila, kako lepo bom pri 5-6 mesecu začela s kašicami in podobnem... pa mala ni odprla ust za gosto hrano. Sem jo pač dojila - takorekoč izključno, ja! - do 10. meseca. Potem se ji je kar naenkrat odprlo - in od takrat je vse po vrsti, brez težav, ki si jih opisala zgoraj. Ves čas je bila zdrava, z odlično krvno sliko in idealno telesno težo.

Mislim, da ni prav, da sklepamo le po eni izkušnji - vsak otrok je drugačen. Pa vsaka mamica tudi. In tu lahko le podamo svoje izkušnje in mnenja.

tulka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. nov 2008 23:06

Aja, še to: jaz sem tudi jogurt hitro začela uvajati, kmalu po začetku uvajanja goste hrane. Atina

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

6. nov 2008 8:52

Uauuu! 10 kil. Moj ima pa 9.300 g , pa ima devet mesecev! Ja kolko pa je pol velik? No nisem vsega brala, lahko pa mu daš zelenjavo, pa juhice, pa malo meska, pa postopoma in boljše , če je telečje ali pa piščančja prsa, da ni mastno, pa sadje. Pa ne pretiravat. Upam,d a je tudi velik, če ne je kar dosti 10 kg, za 4m, čeprav je odvisno kolko je imel kil, ko se je rodil. Eni štartajo že s petimi kili. Moj ni. če bo jedel zelenjavo, pa sadje ni panike, ne dajaj mu pa raznoraznih piškotkov v mleko,..., raje mu daš rižolinota al kaj podobnega. No pa seveda še mlečne izdelke kot so jogurti, kakšna skuta,... O moj bog mamamia, pa ne , da bi mu ti dala čokolešnike, pa te packarije pri 10kg, pa štirih mesecih. Izogibaj se take hrane, dokler je še majhen! zelenjava in sadje sta zdrava prehrane, ne pa čokolino, pa piškotki, pa kruh, pa kaj še slanina??!! Katarina K http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 06. nov 2008 08:54:35

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti